تبلیغات
۩۞۩ BERMODA ۩۞۩ - احادیث و روایات درباره علائم ظهور در یمن!
۩۞۩ BERMODA ۩۞۩
الهم عجل لولیک الفرج
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ توسط دو نفر از بچه های مهندسی صنایع تبریز ایجاد شده است.

مدیر وبلاگ :صادق قدسی
نظرسنجی
چه نوع مطالبی را بیشتر می پسندید؟می‌دانید سرزمین شیعیان فراموش شده کجاست! نام آن را زیاد نشنیده اید. راهنمایی می کنم، عقیق اش معروف است! درست حدس زدید: «یمن»

اگر تا به حال نمی دانستید که یمن محلّ سکنای شیعیان فراموش شده ای است آکنده از احساس و شعور ظلم‌ستیزی، اگر تا به حال نمی دانستید مردم یمن به خاطر شیعه بودنشان در سختی‌ها و جنگ‌ها تنها مانده‌اند، اگر حتی نمی دانید یمن کجای نقشه است … تقصیر شما نیست! چرا که در تبلیغات بی شمار گیرنده هایتان نامی از یمن و شیعیان‌اش نشنیده‌اید! بگذریم!

اما این روزها با خبر درگیری های یمن و حضور گروه انصارالله و ارتباط این گروه با جبهه مقاومت باعث شده تا ترسی هولناک سراسر وجود استکبار را فرا بگیرد و به همین دلیل هم اخباری از حمله به این کشور میخوانید.

توجه : نکات و روایاتی که در این مطلب ذکر شده ممکن است مطابق با شرایط حال این کشور نباشد پس خواهشا از هرگونه قضاوت و مرتبط کردن این موضوعات با علائم ظهور جداً پرهیز کنید.

یمنیها گرامیان نزد خدا و رسولش(ص)

بی گمان، یمن همواره گاهوارۀ پرورش انسانهایی شایسته و پارسا چون اُوَیْس قَرَنِی بوده است، و یمنیها، بر اثر ایمان و پرهیزگاری، گروهی گرامی نزد خداوند و فرستاده اش می باشند، و چنان که ایشان در آغازه های پیدایش دین اسلام، در پذیرش آن و یاری پیامبر(ص) و سفارش شدۀ وی امام علی(ع) شتاب ورزیدند، در آخرالزّمان در پیوستن به امام مهدی(ع) و یاری کردنش بر دیگر مردمان پیشی می گیرند(۲).

شایان یادآوری است، برخی یمنیها از گذشته هوادار امام علی(ع) بودند، و در گزینش وی در جایگاه خلیفۀ چهارم مسلمانان، نقشی بنیادین داشتند، و از نخستین کسانی بودند که در مدینه با علی(ع) پیمان بستند، و با وی، در دو نبرد جَمَل و صِفِّین، با باطل جنگیدند.

از علی پسر ابو طالب(ع) روایت شده است که رسول خدا(صلّی الله علیه وآله) فرمود:هر کس یمنیها را دوست بدارد، بی گمان، من را دوست داشته است،و هر کس با یمنیها دشمنی ورزد، بی گمان، با من دشمنی ورزیده است(۳).

از جابِر روایت شده است که ابو جعفر -باقر-(ع) گفت: … رسول خدا(ص) فرمود:مردان یمنی با فضیلت ترند. ایمان (باور) یمنیو حکمت (دانش استوار) یمنی است…(۴).

از مَعاذ نقل شده است که می گفت: رسول خدا(ص) من را سوی یمن فرستاد و فرمود:بی گمان، تو را سوی گروهی فرستادم که دلهایشان نازک است، و بر سر حق دو بار می‌ جنگند.(۵).

جابر پسر عبدالله انصاری گفت که فرستادگانی یمنی نزد رسول خدا(ص) آمدند …، فرمود:گروهی اند که دلهایشان نازک و ایمانشان استوار می باشد. منصور که میان هفتاد هزار نفر برمی شورد، از ایشان است؛ جانشینِ من و جانشینِ سفارش شدۀ من را یاری می کند، و بندهای شمشیرهایشان از چرم است.(۶).

مقصود پیامبر(ص) از «سفارش شدۀ من»، امام علی(ع)، و مراد وی از «جانشینِ من» و «جانشینِ سفارش شدۀ من»، همان امام مهدی(علیه السّلام) می باشد.

کَعْب گفته است:فرماندهان مهدی بهترین مردم اند، [و](۷) یاوران و هم پیمانانشبرخی کوفیان و یمنیها و جایگزین شوندگانِ شایستۀ شام می باشند.(۸).

چنین می نماید که این روایت از سخنان پیامبر(ص) باشد، اگرچه کَعْب الْاَحبار تابعی آن را به وی نسبت نداده است.

نیز از کعب روایت شده است که گفت:برای خدایِ متعالی در یمن دو گنج می باشد؛ یکی از آن دو را روز [نبرد](۹) یَرْموک آورد، در حالی که اَزْدیها دو سوم مردم بودند، و دیگری را روز نبرد خونین بزرگ می آورد که هفتاد هزار تن اند، و بندهای شمشیرهایشان از چرم(۱۰) است(۱۱).

نبرد یرموک همان درگیری شش روزه ای است که میان عربها و امپراتوری روم شرقی، نزدیک رودخانۀ یرموک در اُردن، در سال ۱۵ هـ.ق برابر ۶۳۶ م، روی داد و به پیروزی مسلمانان انجامید، و ایشان، یک سال پس از این جنگ، بیت المقدس را در تنگنا افکندند. برخی تاریخ نویسان، شمار رزم آوران عرب در نبرد یرموک را ۳۰ هزار تن و شمار رومیها را بیش از ۱۰۰ هزار تن یاد کرده اند.

اَزْد از قبیله های بزرگ عرب زینده در بخش مآرب یمن، در جنوب شبه جزیرۀ عربی بود که شاخه های گوناگونی، مانند اَوْس، خَزْرَج، خُزاعَه، غَسّان و دَوْس را در بر می گرفت. بی گمان، ازدیها نزدیک سدۀ نخست و دوم میلادی، کم کم سوی شمال شبه جزیرۀ عربی کوچیدند و در بخشهای گوناگونِ آن جای گرفتند، و پس از آشکارشدن دین اسلام، مردمان قبیلۀ ازد، در گشودن سرزمینها و رواج اسلام، نقشهایی بنیادین داشتند.(۱۲)

مراد از «نبرد خونین بزرگ» در این حدیث، همان جنگ خونین بزرگی است که در آخرالزّمان در شام، میان گروه حق با پیشوایی مهدی(علیه السّلام) و گروه باطل با رهبری سفیانی، روی می دهد، و گمانی نیست در اینکه یمانیها در این درگیری نقشی بزرگ دارند.

گرفتاریهای فرود آینده بر یمن

بر پایۀ روایات اسلامی بیانگر رویدادهای آخرالزّمان، زیندگان یمن، پیش از قیام امام مهدی(ع)، دچار برخی گرفتاریهای سخت می شوند؛ مانند ستم پادشاه، درگیری میان مردم و سپاهیان، یورش ملخها بر کشتزارها، شعله ورشدن آتشهایی بزرگ بر اثر ترکیدن برخی آتش فشانها و بسته شدن راهها.

مَعاذ پسر جَبَل گفته است:از یمن بیرون بروید پیش از پاره شدن رشته، مرادش راه است، و پیش از آنکه برای ، شما توشه ای مگر ملخ نباشد، و پیش از آنکه آتشی شما را سوی شام براند(۱۳).

چنین می نماید که این حدیث از سخنان پیامبر(صلّى الله علیه وآله) باشد، اگرچه معاذ صحابی پسر جبل آن را به وی نسبت نداده است.

این روایت به رخدادن سه رویداد بزرگ در یمن در آخرالزّمان اشاره می کند: بسته شدن راههای پیوند دهنده میان یمن و دیگر کشورها با روی دادن جنگ و ناآرامی، نایابی خوراک و پدیدارشدن گرسنگی با یورش ملخها بر کشتزارهای یمن، و کوچانده شدنِ یمنیها سوی شام در پیِ ترکیدن برخی آتش فشانهای یافت شده در یمن و شعله ورشدن آتشهایی بزرگ از آنها سوی آسمان و روان شدن گدازه های بیرون آینده از دهانه ها و شکافهای آن آتش فشانها چون رودی از آتش بر زمین، و گمانی نیست در اینکه کمی پیش از آغاز این جوششهای آتش فشانی یا هنگام روی دادن آنها، صداهایی مانند غرش ابر و لرزشهایی بزرگ پدید می آیند که سرزمین یمن را سخت می لرزانند و زیندگانش را می ترسانند.

از حُذَیْفَه پسر یَمان نقل شده است که پیامبر(صلّی الله علیه وسلّم) فرمود: ویرانی یمن از ملخ است.(۱۴).

پوشیده نیست که خاستگاه این ملخهای یورشگر بر یمن افریقا می باشد، و آنها از دریای سرخ می گذرند و به این سرزمین یا سرزمینهای حجاز و شام می آیند.

قَتادَه از سعید پسر مُسَیِّب روایت کرده است که وی از امیر مؤمنان(علیه السّلام) در بارۀ سخن او (خدای) متعالی: «هیچ آبادی ای نیست، مگر آنکه ما آن را پیش از روز قیامت نابود یا گرفتار می کنیم»(۱۵)، پرسید(۱۶)، فرمود: ویران می شود یمن از ملخ و پادشاه.(۱۷).

بدان که بی گمان، مراد از «روز قیامت»، در برخی آیات قرآنی و بسیاری از روایات اسلامی، همان روز قیام قائم(ع) می باشد.

چنین می نماید، مقصود از «پادشاه» در این حدیث، همان منصور قحطانی فرمانروای ستمگری باشد که پیش از قیام منصور حسینی یمانی، در یمن فرمانروایی می کند، و میان وی و یمنیها درگیری روی می دهد.

امام علی (ع)، در بیان نشانه های ظهور امام مهدی(علیه السّلام)، فرمود:هنگامی که سپاهیان و یمنیها بر سر زمامداری درگیر شوند.(۱۸).

شایستۀ یادآوری است، در برخی کتابهای حدیث روایاتی یافت می شوند که از چیره شدن حَبَشیان بر یمن و ویران شدن این سرزمین با دستان آنان در آخرالزّمان خبر می دهند؛ پس بی گمان، این روایات اگر از ساخته های راویان نباشند، می توانند به بهره گیری فرمانروای یمن از نیروهای مزدور حبشی برای برپایی چیرگی اش بر یمنیها در آخرالزّمان اشاره کند، و می تواند بیانگر روی دادن دو رویداد یادشده در یمن در زمانهای گذشته باشد؛ با توجّه به آنکه بی گمان، از روزگاران کهن، میان حبشه و شبه جزیرۀ عربی، بر دو سوی دریای سرخ، درگیری بود، و در برخی زمانها زمامداران حبشه بر یمن و حجاز یورش می بردند؛ چنان که أَبْرَهَه، پیش از پدیدارشدن آیین اسلام، بر یمن چیره شد، و بر حجاز، با هدف ویران کردن کعبه، یورش برد، و داستانش بر سر زبانهاست.

در کتاب ابو حُذَیْفَه، از مُقاتِل نقل شده است که وی گفت: پس از مرگ ضَحّاک، در کتابهای نگه داری شده نزدش، در بارۀ سخن خدای عزیز و جلیل: «و هیچ آبادی ای نیست، مگر آنکه ما آن را پیش از روز قیامت نابود یا گرفتار می کنیم، گرفتاریِ سختی، و آن، در کتاب (لوح محفوظ) نوشته شده بود»(۱۹)، خوانده ام:ویرانی یمن از ملخها و حَبَشِیان است.(۲۰).

مراد از «حَبَشِیان»، همان گروههای سیاه پوستِ زینده در سرزمینهای حبشه اند که اکنون کشورهای إِتْیوپی، اِرِیتْرِه، سُومالِی و جِیبُوتِی را در بر می گیرد.

امیر مؤمنان علی()، در بیان رویدادهایی که پیش از قیام قائم(علیه السّلام) خواهند بود، فرمود:چیره شدن حبشه بر یمن..(۲۱).

منابع :

۱. بهره گرفته شده از: برخی منابع.

۲. بهره گرفته شده از: برخی منابع.

۳. کمال الدین، ص ۴۹۰، جزء ۲، ب ۵۰، ح ۲ (ترجمۀ نویسنده).

۴. روضه الکافی، ج ۸، ص ۵۰، ح ۲۷ (ترجمۀ نویسنده).

۵. المسند، ج ۸، ص ۲۴۳، ح ۲۲۱۱۴ (ترجمۀ نویسنده).

۶. الغیبه، نعمانی، ص ۴۶، ب ۲، ح ۱ (ترجمۀ نویسنده).

۷. میان دو کروشه از افزوده های ما هست.

۸. الفتن ص ۲۵۰، جزء ۵، ح ۹۷۷ (ترجمۀ نویسنده).

۹. میان دو کروشه از افزوده های ما هست.

۱۰. در همۀ نسخه های چاپیِ الفتن یافت شده نزد ما، در نوشتار عربیِ حدیث، در اینجا «المَسَد» -پوست درخت خرما- یافت می شود که به «المَسْک» -چرم- اصلاح و ترجمه گردید؛ زیرا پوست درخت خرما در ساختن بند جنگ افزار در آخرالزّمان کاربرد ندارد، و روی دادن نادرست نویسی در نوشتن دو واژۀ همانند «المسک» و «المسد» چیز شگفتی نیست.

۱۱. الفتن، ص ۳۰۶، جزء ۶، ح ۱۱۷۸ (ترجمۀ نویسنده).

۱۲. بهره گرفته شده از: برخی منابع تاریخی.

۱۳. الفتن، ص ۴۲۷، جزء ۹، ذیل ح ۱۳۵۹ (ترجمۀ نویسنده).

۱۴. التذکره، ص ۵۰- ۱۳۴۹، باب خراب الأرض و البلاد قبل الشام (ترجمۀ نویسنده).

۱۵. قرآن کریم، سورۀ اسراء، آیۀ ۵۸ (ترجمۀ نویسنده).

۱۶. در همۀ نسخه های چاپیِ مناقب آل أبی طالب یافت شده نزد ما، در نوشتار عربیِ حدیث، در اینجا «سئل» یافت می شود که به «سأل» اصلاح و ترجمه گردید.

۱۷. مناقب آل أبی‏ طالب، ج ۲، ص ۳۱۲ (ترجمۀ نویسنده).

۱۸. إلزام الناصب، ج ۲، ص ۱۸۳، خطبۀ بیان ۲ (ترجمۀ نویسنده).

۱۹. قرآن کریم، سورۀ اسراء، آیۀ ۵۸ (ترجمۀ نویسنده).

۲۰. البدء و التاریخ، جزء ۴، ص ۳- ۱۰۲، ف ۱۳ (ترجمۀ نویسنده).

۲۱. مناقب آل أبی طالب، ج ۲، ص ۳۰۹ (ترجمۀ نویسنده).

جنگ‌های الحوثی‌ها با حکومت دیکتاتور صالح، موج بیداری اسلامی در یمن،نقش عربستان سعودی در حوادث یمن، نقش یمن در حوادث آخرالزمان، از جمله موضوعاتی است که در این گزارش به بررسی آن پرداخته‌ایم.

به دنبال خیزش‌ها و اعتراضات در جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا در سال‌های ۲۰۱۰ , ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ که “بیداری اسلامی” نام گرفت. در کشور یمن نیز اعتراضات گسترده‌ای در بسیاری از شهرهای شمال و جنوب یمن در اواسط ژانویه ۲۰۱۱ شکل گرفت.

تظاهرکنندگان در ابتدا در برابر طرح‌های دولتی به تغییر قانون اساسی یمن، بیکاری و شرایط اقتصادی و فساد اعتراض داشتند اما خواسته‌های آنان بلافاصله شامل درخواست برای استعفای رئیس جمهور علی عبدالله صالح‌ شد که با مخالفت‌های داخلی از نزدیکترین مشاوران خود از سال ۲۰۰۹ مواجه‌بود. در ۲۷ ژآنویه ۲۰۱۱ تظاهرات بزرگی متشکل از بیش از ۱۶۰۰۰ معترض در صنعا برگزار شد و بلافاصله پس از آن توکل کرمان، فعال حقوق‌بشر و سیاستمدار، آن را «روز خشم» در تاریخ ۳ فوریه نامید.

جغرافیای طبیعی یمن
یمن کشوری عربی در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه است و پایتخت آن شهر صنعا است. یمن ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی دارد؛ این کشور دارای ۲ ساحل مهم است، ساحلی غربی در کرانه دریای سرخ و ساحلی جنوبی در کرانه دریای عرب همچنین دارای چند جزیره است که مهم‌ترین آنها عبارتند از: جزیره سقطره در دریای عرب و جزیره حنیش در دریای سرخ.


یمن تا قبل از سال ۱۹۹۰ میلادی ۲ کشور متجاور به نام‌های جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک یمن (یمن جنوبی) بود که در سال ۱۹۹۰ طی پیمانی این ۲ کشور با هم متحد شدند و جمهوری یمن به‌وجود آمد؛ اما در سال ۱۹۹۴ جنگ خونینی بین ۲ طرف رخ داد، که سرانجام شمالی‌ها بر جنوبی‌ها چیره شدند و این اتحاد پابرجا ماند.
ساختار جامعه یمن
جامعه یمن طایفه‌ای و قبیله‌ای است؛ قبایل بزرگ شمال این کشور عبارتند از: خیمه، ارحب، جهم، نهم، مذحج و سنحان و قبایل بزرگ جنوب عبارتند از: عواذل، یافع فضلی، ضالع، دفینه، ردفان، مکلا و حامی.

اهمیت استراتژیک یمن در منطقه

یمن یکی از حاصل‌خیزترین مناطق شبه جزیره عربی به شمار رفته و به علت دارا بودن موقعیت خاص جغرافیایی و بنادر و جزایر مهم، در طول تاریخ مورد توجه استعمارگران بوده و صفحات تاریخ این کشور را حوادث گوناگون پرکرده است. این کشور از لحاظ استراتژیکی دارای اهمیت ویژه‌ای است زیرا یمن جنوبی در بخش شمال غربی و شمال شرقی “باب‌المندب” قرار گرفته و این تنگه بین دریای سرخ و اقیانوس هند واقع شده است و نزدیک‌ترین آب‌راه بین شرق و غرب است. این کشور یکی از نقاط حساس استراتژیکی مورد نظر شرق و غرب است. یمن با تسلط بر تنگه “باب‌المندب” قادر به کنترل دریای سرخ بوده و حتی می‌تواند آنجا را با دارا بودن جزیره مهم و استراتژیکی “بریم” ببندد. این جزیره، تنگه “باب‌المندب” را به ۲ بخش آب‌راه شرقی به نام “باب‌الاسکندر” و آب‌راه غربی به نام “میون” تقسیم کرده است.

علاوه بر جزیره “بریم”، جزیره “زقر” که در فاصله ۲۹ کیلومتری یمن قرار دارد، امکان کنترل و مراقبت فعالیت‌های دریایی آن نقطه را میسر می‌سازد.
جزیره “کمران” نیز از اهمیت استراتژیکی برخوردار است. جزیره “جبل‌الطیر” به خاطر اشراف بر آب‌راه منطقه دارای اهمیت ویژه‌ای است. جزایر دیگری نیز هستند که دارای اهمیت استراتژیکی هستند. به‌طور کلی با توجه به موقعیت تاکتیکی و استراتژیکی این جزایر می‌توان از آنها برای مقاصد نظامی و جهت کنترل کشتیرانی در دریای سرخ استفاده کرد.
عوامل دیگری که بر اهمیت این کشور می‌افزاید عبارتند از:

۱- نزدیکی این کشور به شاخ آفریقا که در نیمه دوم قرن حاضر به علت کشمکش‌های ابرقدرت‌ها در این منطقه بر حساسیت موقعیت آن افزوده است.
۲- محاصره “باب‌المندب” از سوی نیروهای ارتش مصر در جنگ ۵ روزه سال ۱۹۴۶ یک تجربه تاریخی برای رژیم اشغالگر قدس بود، لذا امنیت یمن برای آن رژیم دارای اهمیت حیاتی است.
۳- یمن که از قسمت شمال با عربستان دارای مرزهای مشترک است، امنیت آن برای عربستان سعودی از نظر تولید و صدور نفت دارای اهمیت است و در طول سال‌های ۷۰-۱۹۶۲ حمایت عربستان سعودی از سلطنت‌طلبان در برابر جمهوری‌خواهان که دولت مصر از آنها حمایت می‌کرد، به علت ترس از نفوذ مصری‌ها در جنوب و بر هم زدن آرامش منطقه بوده است.
۴- دارا بودن سواحل طولانی در دریای سرخ و دریای عرب و نیز به علت وجود بنادر مهمی مانند عدن، حدید و فحاء که به اهمیت استراتژیکی یمن می‌افزاید.

سیاست مذهبی حکومت یمن
قبل از وحدت ۲ یمن در ۲۲ مه ۱۹۹۰ یمن جنوبی یگانه کشور اسلامی بود که خود را رسما مارکسیست می‌نامید ولی در اجتماعات کشورهای مسلمان مانند کنفرانس اسلامی شرکت می‌کرد. پس از وحدت در سراسر یمن که مذهب رسمی، اسلام اعلام شد، مردم از آزادی مذهب نیز برخوردار هستند.
جغرافیای سیاسی یمن
در پی آغاز موج بیداری اسلامی، تظاهرکنندگان در یمن نیز در ابتدا در برابر طرح‌های دولتی به تغییر قانون اساسی یمن، بیکاری و شرایط اقتصادی و فساد اعتراض کردند، اما خواسته‌های آنان بلافاصله شامل درخواست برای استعفای رئیس جمهور علی عبدالله صالح، شد که با مخالفت‌های داخلی از نزدیکترین مشاوران خود از سال ۲۰۰۹ مواجه‌بود. در ۲۷ ژآنویه ۲۰۱۱ تظاهرات بزرگی متشکل از بیش از ۱۶۰۰۰ معترض در صنعا برگزار شد و بلافاصله پس از آن توکل کرمان، فعال حقوق‌بشر و سیاستمدار، آن را «روز خشم» در تاریخ ۳ فوریه نامید.

در ۳ فوریه علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور یمن نیز اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳ قدرت را پس از ۳۵ سال ترک خواهد کرد در حالی که در ۱۴ خرداد ۱۳۹۰ برابر با ۴ ژوئن ۲۰۱۱ علی عبدالله صالح پس از مجروح‌ شدن با ۵ مقام بلندپایه روانه عربستان شد، اما قدرت را به عبد ربه منصورالهادی، معاون رئیس جمهوری تحویل داد، که او نیز به مقدار زیادی سیاست‌های صالح را ادامه‌داد و دستور دستگیری چندین یمنی مرتبط با حمله محوطه ریاست جمهوری را صادر کرد. صالح در زمان حضورش در عربستان، در تلویزیون ریاض ظاهر شد و مردم یمن را در ۷ ژوئیه مورد خطاب قرارداد؛ او مکررا اشاره می‌کرد که در هر زمانی می‌تواند برگردد و به حضور در عرصه سیاسی ادامه‌دهد.

در روز جمعه ۱۲ اوت ۲۰۱۱ تظاهراتی اعتراضی در یمن با عنوان جمعهٔ «منصورون» برگزار شد که طی آن تظاهر کنندگان مجدداً پایان نظام علی عبدالله صالح را خواستار شدند.


در ۱۲ سپتامبر، صالح در حالی که هنوز در ریاض تحت درمان بود حکمی را صادر کرد و به معاون رئیس‌جمهور، عبد ربه منصورالهادی، اختیار داد که با مخالفان وارد مذاکره شده و قرارداد شورای همکاری خلیج را امضا کند.

در ۲۳ سپتامبر، ۳ ماه پس از اقدام به ترور، صالح ناگهان به یمن بازگشت و از همه انتظارات قبلی سرپیچی‌کرد. فشارها بر صالح او را وادار که نهایتاً در ۳ نوامبر طرح شورای همکاری خلیج را در ریاض امضا کند. وی در این قرارداد موافقت کرد تا از قدرت کناره‌گیری کرده و زمینه را برای انتقال قدرت به معاون ریاست جمهوری فراهم کند. سپس انتخابات ریاست جمهوری در ۲۱ فوریه ۲۰۱۲ برگزار شد، که در آن هادی (تنها نامزد ریاست جمهوری)، ۹۹٫۸ درصد از آرا را به دست‌آورد. هادی در ۲۵ فوریه در دفتر خود در پارلمان یمن سوگند خورد. در ۲۷ فوریه، صالح از مقام ریاست جمهوری استعفا داده و قدرت به جانشین او منتقل شد، اگر چه او هنوز به عنوان رئیس حزب عمومی کنگره مردم دارای نفوذ سیاسی است.

زوایای پنهان در انقلاب یمن
هرچند دولت یمن عملیات نظامی خود را در شمال یمن و علیه شیعیان حوثی با تأکید بر مشی جدایی‌طلبانه آنها ادامه می‌دهد اما واقعیت آن است که این بهانه صحت ندارد.
حوثی‌ها هیچ‌گاه خواهان جدایی‌طلبی و یا حداقل خود مختاری نبوده‌اند و به‌رغم ۵ ماه نبرد خونین، کماکان خود را به توافقات ‌۲۰۰۶ دوحه پایبند می‌دانند.
اکثر رسانه‌هایی که در جریان درگیری‌های الحوثی‌ها در یمن را گزارش می‌کردند، در تحلیل جنگ‌های شش‌گانه ارتش و چریک‌های حوثی دیدگاه دولت مرکزی یمن را بازتاب می‌دادند و عملا سطوح بحران مذکور را به نوعی جدایی‌طلبی که ممکن است در هر کشوری با اقوام گوناگون و متنوع رخ دهد، تقلیل می‌دادند.


فضای سیاسی یمن به‌گونه‌ای بود که دولت صالح کمترین اعتراض و انتقادی را مجاز نمی‌شمرد. وجود صد‌ها روزنامه‌نگار و فعال سیاسی منتقد در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های پلیس یمن شاهد خوبی برای تأیید این مدعا بود.
نواحی شیعه‌نشین جزء عقب‌مانده‌ترین نواحی یمن به شمار می‌روند که دولت صالح هیچ تلاشی برای رشد و توسعه این نواحی نکرده بود. بی‌توجهی صالح به توسعه و عمران نواحی شیعه‌‎نشین و مخصوصا استان صعده و همچنین اعمال محدودیت‌های وسیع مذهبی علیه شیعیان مهم‌ترین دلایل خیزش و نارضایتی شیعیان را در یمن شکل دادند.
درک این مسئله زمانی آسان می‌شود که بدانیم داشتن کتاب‌هایی مانند نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و… در یمن به نوعی جرم و اقدام علیه امنیت ملی تعریف شده بود. اعمال محدودیت‌ها علیه شیعیان به حدی بود که نزدیک به ۲ دهه از هیچ تشکل منسجمی در یمن برخوردار نبودند. در سال‌های میانی دهه ‌۱۹۸۰ میلادی بود که شیعیان زیدی برای نخستین‌بار بعد از سقوط حکومت هزارساله سادات علوی موفق شدند که نخستین تشکل نسبتا منسجم خود را با محوریت خاندان حوثی به‌وجود آورند؛ جنبشی که در دهه ‌۱۹۹۰ و بعد از اتحاد ۲ یمن رشد و توسعه چشمگیری پیدا کرد و به مهم‌ترین تشکیلات شیعیان در یمن تبدیل شد.

دشواری‌ها و محرومیت‌های فرهنگی شیعیان یمن

با نگاهی به چگونگی زندگی شیعیان یمن، روشن می‌شود در زمان حکومت صالح شیعیان در محرومیت کامل بودند و با دشواری‌ها و چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کردند‌ مانند نداشتن حق تأسیس مدارس دینی برای شیعیان، آزار و شکنجه و زندانی‌شدن شیعیان و علمای شیعی، جلوگیری از برگزاری مراسمی مانند جشن در عید غدیر، توهین به ارزش‌ها مانند تخریب مساجد و به آتش کشیدن علنی و قانونی کتاب‌هایی مانند «نهج‌البلاغه» و «صحیفه سجادیه» که با هماهنگی دولت یمن و وهابی‌های سعودی انجام می‌شد.


استان صعده به عنوان کانون درگیری‌ها میان عربستان و یمن قرار دارد که موقعیت مبارزان شیعه را حساس کرده است. یک روزنامه اماراتی تحلیل کرد شعارهایی که مبارزان یمنی سر می‌دهند، یادآور شعارهای انقلاب اسلامی ایران است.

حسین الحوثی (نخستین رهبر مبارزان یمن) اصول مذهب زیدیه را به‌گونه‌ای تفسیر کرد که توانست قبایل زیدی را متحد کند. این قبایل در حاشیه شمالی یمن زندگی می‌کردند و از جانب سنی‌ها که در سال ۱۹۹۰ با هم متحد شده بودند، می‌ترسیدند. آموزه‌های وی سبب جایگزینی نگرشی سیاسی ضدغربی به‌جای عقاید افراطی آنان شد.

الحوثی‌ها

الحوثی‌ها، گروه شیعه زیدی در شمال یمن در استان صعده هستند. این گروه به «بدرالدین الحوثی» منسوب بود و در سال‌های دهه ۸۰ تشکیل شد. آنان برای گرفتن حقوق شیعیان ۶ بار با حکومت صالح جنگیدند. الحوثی‌ها به محدود بودن فعالیت‌های دینی، سیاسی و تلاش برای نابودی فرهنگ و باورهای زیدی‌ها از سوی دولت و سیاست‌های محدودکننده دولت در زمینه عمرانی و توسعه در استان صعده معترض بودند.


درگیری‌های دولت یمن و شیعیان

از پیامدهای حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، شکل‌گیری پیمان‌هایی با عنوان ضدتروریستی با رهبری آمریکا در مناطق گوناگون جهان بود. دولت یمن به عنوان یکی از مهم‌ترین هم‌پیمانان آمریکا در خاورمیانه در این طرح قرار گرفت. حضور نیروهای نظامی و جاسوسی آمریکایی‌ها در یمن و نیز سفرهای مخفیانه برخی هیأت‌های صهیونیستی به صنعا افزایش یافت. اعتراض‌های فراوانی به این کار در یمن صورت گرفت.

درگیری بین شیعیان شمال یمن و دولت مرکزی از سال ۲۰۰۴ آغاز شد. دولت، ساکنان این منطقه را به تلاش برای جدایی‌خواهی و احیاء حکومت شیعه در این منطقه که در کودتایی ۱۹۶۲ سرنگون شده بود، متهم می‌کرد. درحالی‌که گروه الحوثی با رد این اتهام می‌گفت: «مبارزان و شیعیان این منطقه تنها خواهان برخورداری از حقوق طبیعی خود هستند که دولت مرکزی تحت فشار وهابیان افراطی عربستان از آنان سلب کرده است.»

دولت یمن اجازه حضور رسانه‌های خبری مستقل در منطقه عملیات در شمال این کشور را نمی‌داد. سازمان‌های حقوق بشر یمن حملات هوایی نیروهای یمن، عربستان و آمریکا علیه ساکنان استان صعده را محکوم کردند و آن را جنایات جنگی دانستند.

عقاید الحوثی‌ها

* آنها به احیای روحیه اسلامی علاقه زیادی دارند. نمود این اعتقاد در راهپیمایی روز قدس آنان بود که نفرات بسیار زیادی در میدان‌های شهر گرد آمدند و شعار دادند.

* علاوه بر راهپیمایی‌های مختلف، یمنی‌ها شور خاصی در عاشورا دارند و عزاداری آنها درست شبیه به عزاداری مردم ایران پرشور و علاقه است. همین عوامل سبب شده است که بسیاری آنها را از شیعیان دوازده‌ امامی بدانند.

* آنها به زیدیان امروزی انتقاد می‌کنند چرا که اعتقاد دارند زیدیان امروزی تنبل شده‌اند و تظلم‌خواهی را رها کرده‌اند و دست از قیام کشیده‌اند.

* طرفداری الحوثی‌ها از انقلاب ایران و علاقه‌مندی آنها به امام خمینی (ره) و آرمان‌های ایشان حتی از لبنانیان جنوب لبنان نیز بیشتر است!

ماهیت جنبش الحوثی 
زیدی‌ها و جنبش الحوثی ماهیتا گروهی مبارز و قیام کننده و بر مبنای اصول اعتقادی خویش جنبشی تماما انقلابی و جنگ‌‎ بودند.

درگیری‌های زیدی‌ها همواره با سوء‌استفاده‌های دولت‌های خبیث آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی (آل یهود) و رژیم سعودی (آل سعود) در جهت منافع استکباری و شیطانی و تفرقه‌آمیزشان همراه بود.
از قیام الحوثی تا شهادت حسین الحوثی (جنگ‌های شش‌گانه)

حسین بدرالدین الحوثی در نخستین رویارویی شیعیان با ارتش یمن در ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۰۴ پس از نبردهای خونین در منطقه «مران» در استان صعده به محاصره درآمد و در هشتم سپتامبر به شهادت رسید. در این جنگ بیش از ۴۰۰ نفر کشته و صدها نفر نیز زخمی شدند و ارتش یمن مدعی شد که جسد رهبر الحوثی‌ها را در کنار سایر اجساد دیگر مبارزان شیعی در غاری در کوه «سلمان» پیدا کرده است.


در این نبرد که در کوه «سلمان» در استان صعده روی داد پس از جنگ تن‌به‌تن حسین بدرالدین نخستین رهبر دینی و نظامی شیعیان زیدی به اتفاق ۳۰ تن از اعوان و انصارش کشته شد و پس از آن دولت یمن اعلام کرد که جنگ با گروه الحوثی در استان صعب‎العبور صعده به پایان رسیده است.

این در حالی بود که در این نبرد، نیروهای الحوثی بر ارتفاعات و غارهای منطقه صعده در «شعب سلمان» در رشته کوه مران در شمال یمن اشراف کامل داشتند، اما بمباران‌های سنگین هواپیماهای یمن و آتشباری سنگین‌تر توپخانه آنها را در موقعیت دشواری قرار داده بود و در مقابل پیشنهاد دولت مبنی بر تسلیم شدن یا پذیرفتن مرگ، آنها دومی را انتخاب کردند و به نبرد تن‌به‌تن با نیروهای ارتش پرداختند.

دولت یمن پس از مرگ حسین بدرالدین الحوثی، تصور کرد که بر شیعیان زیدی ساکن در استان صعده تسلط خواهد یافت و منطقه را از وجود مخالفان دولت پاک کرده است، اما آغاز سلسله نبردهای بعدی که موسوم به جنگ دوم ارتش یمن با الحوثی‎ها شد، این واقعیت را به سراب تبدیل کرد.

جنگ دوم

جنگ دوم ارتش یمن و الحوثی‎ها در سال ۲۰۰۵ آغاز شد و در این نبرد، پدر حسین الحوثی به نام «بدرالدین الحوثی» رهبری جنگ را برعهده گرفت.

این نبرد در همان روزهای آغازین، ۲۳کشته را در صفوف الحوثی‌ها برجای گذاشت و به گفته ارتش یمن فقط ۸ تن از نیروهای ارتش و امنیتی کشته شدند در حالی که نیروهای دولتی موفق به دستگیری ۵۱ نفر شده بودند.

بدرالدین الحوثی، پس از اینکه فرزندش حسین توسط ارتش یمن کشته شد، سکونت در صنعا را رها کرد و به کوهستان‌‎های صعب‎العبور صعده عزیمت کرد.

وی که فقیه و شخص بسیار موجهی ازنظر فقهی و علمی در یمن بود، پیشنهاد دولت برای دریافت حقوق ماهیانه و همراه داشتن ۲۰۰ محافظ برای تردد در کشور را نپذیرفت و به میدان نبرد با دولت مرکزی در شمال یمن شتافت.


جنگ سوم

این جنگ به رهبری عبدالملک الحوثی برادر کوچک حسین در دفاع از پایگاه‌های شیعیان زیدی که از سوی نیروهای ارتش مورد تعرض قرار گرفته بودند، آغاز شد. در این نبرد، نیروهای دولتی به بهانه آزادی برخی سربازان ربوده شده به یکی از استحکامات الحوثی‏‌ها در ارتفاعات حمله کردند و  به ادعای رسانه‌های دولتی در ابتدای حمله بیش از ۸۰ نفر از آنها کشته شدند.

این درحالی بود که تلفات ارتش فقط ۲۷ نفر اعلام شد و در روزهای بعدی نیز دولت به هلاکت ۷ نفر دیگر که یکی از آنها دارای درجه سرگردی بود، اعتراف کرد. اما در نهایت این جنگ، با عقب راندن ارتش یمن از مواضع و استحکامات کوهستانی پایان یافت و عبدالملک الحوثی برادر حسین بدرالدین همچنان به عنوان رهبر محبوب شیعیان زیدی شناخته شد.


جنگ چهارم
اواخر بهار سال ۲۰۰۷ میلادی پیمان آتش‌بسی میان ۲ طرف با میانجی‌گری قطر بسته شد. اما این پیمان نقض شد. در آن پیمان دولت یمن متعهد شد تا مبارزان را آزاد کند، مناطق جنگی را بازسازی و با کمک کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آوارگان را ساماندهی کند.
جنگ پنجم
در پی حمله نیروهای ارتش به یکی از پایگاه‌های مبارزان ۶ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند و دور تازه‌ای از درگیری‌ها آغاز شد. ۳ روز پس از آن انفجار بمب در یک مسجد پس از نماز جمعه شمار زیادی کشته و زخمی برجای گذاشت. دولت انگشت اتهام را به سوی مبارزان نشانه گرفت اما آنان این اتهام را رد کرده و آن را فریب افکار عمومی به‌وسیله دولت برای سرکوب و فشار بیشتر بر شیعیان دانستند. در کشمکش‌های پس از این بمب‌گذاری ۳ سرباز یمنی و ۴ تن از مبارزان کشته شدند در ۱۲ ماه مه درگیری‌ها میان ارتش یمن و مبارزان باعث کشته شدن ۱۳ سرباز و ۱۶ مبارز الحوثی شد. در ۱۷ ژوئیه عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن پایان جنگ با مبارزان صعده را اعلام کرد.
جنگ ششم
در ماه آگوست سال ۲۰۰۹ پس از حدود یک سال آرامش، درگیری‌ها دوباره آغاز شد و با دخالت اردن، عربستان و آمریکا تا سال ۲۰۱۰ ادامه یافت. در ژانویه ۲۰۱۰ گروه الحوثی پیشنهاد مشروط آتش‌بس را ارائه داد که دولت یمن آن را رد کرد.
حسین بدرالدین الحوثی کیست؟

حسین بدرالدین الحوثی همچون شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی در ایران و شهدای حزب‌الله در لبنان و همه آزادگان حق‌طلب در سراسر جهان به امام خمینی (ره) اقتدا کرد و با تمسک به اصل برائت از دشمنان اسلام، حرکت خود را پس از آن آغاز کرد که آمریکا به بهانه مبارزه با تروریسم القاعده، نیروهای نظامی و امنیتی خود را در خاک یمن مستقر کرده بود.

او با درک درست زمان خود، مسئولیت تاریخی‌اش را به خوبی انجام داد و به همراهی یارانش، شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل را به مدت یک‌سال در مساجد بزرگ یمن فریاد زد.


تلاش‌های دولت مزدور یمن در خاموش کردن این صدا بی‌فایده بود، حسین در مقابل حمله نظامی ارتش یمن به دفاع پرداخت و پس از ۳ ماه جهاد در سال ۲۰۰۴ به همراه جمعی از یارانش به شهادت رسید.

حسین بدرالدین، نوری بود در آسمان تاریک یمن و چون قیامش خدایی بود، هرگز فانی نخواهد شد. قیام حسین الگویی شد برای پیروان مکتب اهل بیت در یمن که در برابر ظلم سکوت نکنند.

حسین بدرالدین تقریبا در تمامی سخنرانی‌هایش از امام خمینی (ره) نام برده و به سخنان ایشان اشاره کرده است. این اشارات کافی بود تا دولت یمن، تصور کند ایران از حسین بدرالدین حمایت مالی و نظامی کرده یا دست حزب‌الله را در جریان صعده ببیند و علامه بدرالدین و یارانش را اثنی‌عشری بداند، غافل از آنکه ارتباط حسین بدرالدین و یا شیعیان یمن با انقلاب اسلامی ایران، ارتباطی روحی، فکری، معنوی و عاطفی بوده است. آنان بر اساس اعتقادات و معیارهای خود، از اندیشه‌های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی الگو گرفتند.

الحوثی در کنار تأکید به تهذیب اخلاقی، بر بیداری و بصیرت سیاسی نیز تأکید داشت. وی با تأکید بر آموزه‎های قرآنی در مقام محور اصلی حرکت تربیتی و نهضت اخلاقی خود، بر بصیرت و بیداری سیاسی، تأکیدی معنادار را دنبال می‎کرد. هواداران خود را دایما به پی‎گیری اخبار و تحلیل آنها تشویق می‎کرد و تلاش داشت گروه جوانان مؤمن، به گرایش و موضع‎گیری متحد دست یابند و در مسیری مشخص حرکت کنند.

رهبران الحوثی‌ها

زیدی‌ها مدت طولانی در یمن حاکم بودند وحکومت آنها به حکومت (امامان یمن) معروف بود. آنها در تاریخ یمن از قرن سوم نقش مهمی ایفا کردند. آنان حکومت مستقل خود را داشتند و  بارها علیه دیگر حکومت‌های مسلط بر خود قیام کردند.

 

مبارزان حوثی که نام خود را از رهبر خود یعنی حسین بدرالدین حوثی گرفته‌اند از همان زمان در این درگیری با دولت یمن وارد جنگ شدند.

الگوبرداری الحوثی‌ها از انقلاب ایران

حسین بدرالدین الحوثی از سیره امام خمینی (ره) تاثیر پذیرفته و از جمهوری اسلامی برای برپایی یک کشور اسلامی در یمن الگوبرداری کرد و همچنین، وی اقدام به تدریس تجارب پیروزی انقلاب اسلامی ایران در فصول درسی جوانان زیدی کرد.


خواسته‌های شیعیان صعده

دولت یمن، حوثی‌ها را شورشیانی می‌دانست که می‌خواهند حکومت زیدیه که در سال ۱۹۶۴ ساقط شده است را مجدداً احیا کنند درحالی که به اعتقاد سازمان ملل، کشور یمن از جمله کشورهای فقیر در جهان است که با وجود گذشت ۲۰ سال از اتحاد ۲ بخش آن، هنوز نتوانسته است برنامه مدون اقتصادی از خود داشته باشد.


تحولات داخلی یمن نیز ادعاهای الحوثی‌ها را درمورد بی‌توجهی و ناتوانی دولت در مسائل کشور نشان می‏‌داد.
روزشمار اعتراضات و رخدادهای یمن
اعتراضات سراسری در یمن بر علیه حکومت یمن و رئیس‌جمهور سابق آن علی عبدالله صالح از ۱۴ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، جهت انجام اصلاحات در این کشور آغاز شد اما در روزهای پایانی ژانویه ۲۰۱۱ میلادی (حدود ۲۷ ژانویه) مخالفین خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت شدند و در ۳ فوریه (روز خشم) اعتراضات مخالفین به اوج رسید که با برخوردهای خونین و خشونت‌آمیز حاکمیت با مردم معترض روبه‌رو شد. شدیدترین برخورد در ۱۸ مارس (جمعه خونین) بود که ۵۰ کشته و ۲۴۰ مجروح داشت. به‌دنبال آن افرادی از نیروهای دولتی و نظامی به مخالفین پیوستند و تعدادی از سفرای یمن در کشورهای مختلف برکناری خود را اعلام کردند و یکی از استان‌های یمن (الصعده) به کنترل مخالفین درآمد. در ۲۲ مارس زمزمه درخواست پناهندگی علی عبدالله صالح به عربستان در خبرها به گوش رسید. مخالفان جمعه ۲۵ مارس را (روز سرنوشت) یمن اعلام کردند و علی عبدالله صالح مخالفین را به سرکوب شدید تهدید کرد. جمعیت ۱۰ هزار نفری در میدان تغییر در روز قبل دست به تظاهرات زدند و خواهان برکناری فوری او شدند.


در ۱۴ خرداد ۱۳۹۰ برابر با ۴ ژوئن ۲۰۱۱ علی عبدالله صالح پس از مجروح شدن با ۵ مقام بلندپایه روانه عربستان شد.

نقش عربستان در سرکوب شیعیان یمن

شیعیان استان صعده که در مجاورت عربستان قرار دارند، بارها و بارها این کشور را به دخالت در امور داخلی یمن و همکاری با علی عبدالله صالح برای سرکوب شیعیان متهم کرده‌اند؛ «یحیی الحوثی» مسئول سیاسی جنبش حوثی‌ها در خارج از یمن در گفتگویی با شبکه خبری العالم خبرهای منابع یمنی و مخالفان دولت عربستان درباره مشارکت ریاض در حمله به شیعیان را تایید کرد و گفت: «جنگ علیه شیعیان که از سال ۲۰۰۴ میلادی آغاز شده است، در واقع از سوی عربستان کنترل و هدایت می‌‍‌‌‌‌‎شود.»


یحیی الحوثی اضافه کرد: «در سال ۲۰۰۴ علی عبدالله صالح، با کمک عربستان به برادران ما در کوه «حران» حمله کرد و در این حملات جنگنده‌های عربستان مشارکت داشتند.»

شدت این حملات به اندازه‌ای بود که در آن زمان جنبش الحوثی اعلام کرد که این حملات از حمله آمریکایی‌ها به شهر «فلوجه» عراق بسیار شدیدتر است.

به گفته یحیی الحوثی، «جنگنده‌های عربستان در ارتفاع پایین و پس از ورود به حریم هوایی یمن، اقدام به بمباران سنگین مواضع الحوثی‌ها، اعم از اماکن مسکونی و اردوگاه پناهندگان کرده‌اند.»

شاهدان عینی نیز از ورود مستقیم عربستان به صحنه نبرد با الحوثی‌ها خبر می‌دهند و به گفته آنها، هواپیماهای عربستان پس از ورود به آسمان یمن، مناطق مرزی مجاور عربستان را موسوم به «ملاحیظ» بمباران و سپس به پایگاه‌های خود بازگشته‌اند.

گرچه دولت یمن این موضوع را تاکنون تکذیب کرده است، اما گروه الحوثی با نمایش یک فیلم ویدیوئی از تجهیزات جنگی به دست آمده، عربستان را متهم به دخالت مستقیم در مسائل داخلی یمن کردند.

در یکی از این فیلم‌ها، چند دستگاه خودرو متعلق به عربستان به همراه کارت شناسایی افراد اسناد و مدارکی که مربوط به دخالت وهابی‌ها است به معرض نمایش گذاشته شده است.

دولت یمن معتقد است داشتن روابط نزدیک با آمریکا به معنی هم‌پیمانی و دنباله‌روی از سیاست آن کشور نیست، اما در واقع تهاجم گسترده وی با همکاری عربستان به شیعیان استان صعده خلاف این ادعا را به اثبات رساند.

موضوعاتی از قبیل دخالت ایران، بارها و بارها از سوی مسئولان و دولت‌مردان یمنی به عنوان دخالت بیگانگان در مسائل یمن عنوان شد اما عبدالله صالح نتوانست این ادعا را اثبات کند.

حزب‌الله لبنان یکی دیگر از گروه‌هایی است که دولت یمن آن را متهم به دخالت در امور داخلی یمن می‌کرد و در این مورد علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن در گفتگو با روزنامه «الحیات» چاپ لندن مدعی شده بود: «گروه الحوثی‌ها در یمن، توسط حزب‌الله آموزش دیده‌اند و از حمایت آن برخوردار هستند.»

وی که دلیل قاطعی در این مورد نداشت همچنین ادعا کرد: «احتمال دارد کمک‌های حزب‌الله به الحوثی‌ها، توسط رهبری این حزب انجام نشده باشد، بلکه از سوی عناصر وابسته به این حزب صورت گرفته باشد.»

علی عبدالله صالح گفته بود: «آنچه را که من می‌دانم، گروه الحوثی در یمن، ساختن بمب و دیگر وسایل جنگی را از عناصر و متخصصان با تجربه وابسته به حزب‌الله آموخته‌اند و شماری از افراد گروه الحوثی برای آموزش به لبنان سفر کرده‌اند.»

«یحیی الحوثی» سخنگوی جنبش الحوثی تاکید کرد: «اگر بین ما و برادران جنوبی در این جنگ همکاری و هماهنگی وجود داشت، در این صورت ما، شاهد یک شورش گسترده در یمن بودیم، درحالی که موضوع این طور نیست و برادران ما در جنوب دارای خواسته‌های قانونی هستند، اما علی عبدالله صالح از تعاطی با آنها خودداری می‌کند و آنها را مجبور به دست بردن به سلاح کرده است و من تاکید می‌کنم که هیچ‌گونه همکاری و تعامل با یکدیگر نداریم.»

الحوثی‌ها با رد ادعای دریافت سلاح و کمک‌های نظامی از سوی کشورهای خارجی اعلام کردند: «درحالی که استان صعده در مجاورت مرزهای عربستان از سوی این کشور به شدت در محاصره قرار دارد و نیروهای دولت یمن نیز از شمال آن را محاصره کرده‌اند، چگونه می‌شود به منطقه سلاح وارد کرد و این ادعاها از سوی علی عبدالله صالح، چیزی جز مصرف تبلیغات داخلی ندارد.»

آنها دولت یمن را متهم کردند که برای سرکوب شیعیان از خلبان‌های بعثی استفاده می‌کنند و در این مورد شخصا نام ۲ خلبان بعثی را نیز اعلام کردند. دولت یمن علاوه بر راه انداختن تبلیغات مخرب، قبایل اطراف استان صعده را با در اختیار گذاشتن پول و سلاح برای جنگیدن با الحوثی‌ها تطمیع و به منطقه نبرد گسیل کرده است، که در این مورد می توان به قبیله «دهم» به طور مشخص اشاره کرد.

یمن، پایگاه آمریکا

رشد فزاینده جنبش الحوثی از چند جهت، موقعیت منطقه‌ای آمریکا را به چالش کشاند. از زمانی که چشم‌انداز پیروزی الحوثی‌ها و شکست عبدالله صالح آشکار شد. آمریکایی‌ها هشدار دادند که این حادثه نباید منطقه استراتژیک خاورمیانه را تحت تأثیر قرار دهد و به الگوی سایر گروه‌های مقاومت در کشورهای طرفدار غرب تبدیل شود. لذا آمریکا و سپس اروپا هم‌صدا با شورای همکاری خلیج‌فارس نیز مبارزه جنبش الحوثی را محکوم کردند. برای آمریکا در اوج ناکامی در افغانستان، پیروزی جریانی با اندیشه استقلال‌طلبی مساوی است با به خطر افتادن منافع اقتصادی و از دست دادن پایگاه دیگری در منطقه استراتژیک خاورمیانه.


به همین دلیل آمریکا پس از حادثه روز کریسمس در حمله فاروق عبدالمطلب به هواپیمای آمستردام – دیترویت، به بهانه مبارزه با القاعده نظامیان خود را راهی یمن کرد و یمن را یکی از پایگاه‌های جنگ علیه تروریسم اعلام کرد. اما قصد اصلی واشنگتن نجات سعودی‌ها و حکومت عبدالله صالح از خطر الحوثیان بود ضمن آنکه پیش از این مناسبات یمنی‌ها با آمریکایی‌ها در جریان واقعه ۱۱ سپتامبر تیره شده بود. یمنی‌ها به وضوح آنچه را که در عراق و افغانستان اتفاق افتاد نماد اشغال سرزمین‌های اسلامی خواندند. به عقیده آنها این جنگ در واقع جنگ علیه مسلمانان بود. پس از حملات ۱۱ سپتامبر بسیاری از شهروندان یمنی بدون هیچ دلیلی دستگیر و در زندان مخفی سیا زندانی شدند لذا طرح مبارزه با تروریسم آمریکا از نظر یمنی‌ها از پایه کج نهاده شده بود.

سرانجام یمن، صعده و الحوثی‌ها چه خواهند شد؟

در خاورمیانه همه توقع داشتند عربستان سعودی، میان دولت یمن و گروه الحوثی میانجی‌گری کند اما سعودی‌ها نه تنها میانجی‌گری نکردند بلکه وساطت قطر را هم عقیم کردند. با حمله ارتش سعودی به استان صعده، برای همگان آشکار شد که کارفرما و سرمایه‌گذار اصلی جنگ علیه شیعیان، خود سعودی بوده است.

دوران انزوای شیعه در یمن به پایان رسیده و سادات و شیعیان یمن در مسیر رشد و تکامل قرار گرفته‌اند. جنگ یا صلح، نتیجه یکی است، حضور پرقدرت شیعه در جنوب شبه جزیره عربستان. هضم این واقعیت برای سعودی‌ها کمتر از مرگ نیست. این واقعیتی است که پذیرش آن برای همه از جمله دولت یمن غیرممکن است. اگر سعودی و دولت یمن، راه جنگ را در پیش بگیرند ناخواسته به تحقق این روند سرعت بیشتری می‌دهند و آینده سختی را برای خود ترسیم خواهند کرد.

آیا برکناری عبدالله صالح انقلابیون را راضی کرد؟

انقلاب جوانان یمن، به دلیل دخالت‌های ریاض و واشنگتن، تاکنون به پیروزی نرسیده و صرفا دیکتاتور در قبال دریافت مصونیت قضایی برکنار شده و معاون او روی کار آمده است؛ انقلاب جوانان یمن به رغم آنکه تاکنون به برکناری دیکتاتور منجر شده، اما به قدرت رسیدن معاون صالح، پابرجا بودن بستگان صالح در راس قدرت و مصونیت قضایی او هنوز مردم این کشور را ناراضی نگه داشته است و انقلابیون هنوز در میدان‌های مختلف به تحصن و تظاهرات خود ادامه می‌دهند و نمی‌پذیرند که دستاورد انقلابشان به اصطلاح تنها تعویض پالان خر باشد و تغییری بنیادین در کشور روی ندهد. آنها همچنان خواستار حاکمیتی مستقل از منافع ریاض و واشنگتن هستند و رهبران انقلابی بارها اعلام کرده‌اند که از پا نخواهند نشست.


عبدربه منصور هادی ۶۶ ساله که معاون علی عبدالله صالح بود، طی سالیان متمادی در رژیم او خدمت کرده است. او فردی نظامی و از اهالی جنوب یمن است. وی سال‌های طولانی از هواداران دیکتاتور بوده و در میان مخالفان یمنی نیز اعتبار داشت. منصور از سال ۱۹۹۴ پست معاونت رئیس جمهوری یمن همچنین دبیرکل حزب حاکم این کشور را در دست داشت.
او نفوذ واقعی در محافل سیاسی یمن ندارد اما توانست به عنوان بازیگر اصلی عرصه سیاست در زمان سفر علی عبدالله صالح به عربستان برای تکمیل روند درمانی‌اش ایفای نقش کند. منصور هادی با این اقدامات در دوره غیبت علی عبدالله صالح توانست اعتماد مخالفان را جلب کند و مخالفان یمن با وی درخصوص توافقنامه انتقال قدرت مذاکره کنند.
واقعیت این است که عبدربه منصور هادی برخلاف علی عبدالله صالح پایگاه قبیله‌ای و یا گروهی ندارد اما با حمایت واشنگتن و ریاض توانسته تاکنون در قدرت دوام بیاورد.
پیش‌بینی آینده انقلاب یمن
وجود بافت قبیله‌ای، حضور القاعده، دخالت کشورهایی چون عربستان و آمریکا در امور این کشور و وجود جنگ قدرت میان گروه‌های سیاسی مختلف، پیش‌بینی تحولات آتی یمن را با مشکل مواجه ساخته است. با این وجود کارشناسان بر این باورند که به رغم طولانی شدن روند انقلاب یمن در مقایسه با انقلاب‌های تونس و مصر، تداوم انقلاب می‌تواند در نهایت به پیروزی این انقلاب منجر شود و جوانان انقلابی نیز به آینده این انقلاب و تحقق بخش عمده‌ای از اهداف خود امیدوارند. اما مشکل اصلی این انقلابیون، سیاست‌های ریاض و واشنگتن است که توافق کرده‌اند تحول در یمن نباید نتیجه انقلاب مردمی، بلکه کاملا باید برنامه‌ریزی شده باشد به گونه‌ای که منافع آنها را تامین کند. 
اما در پایان اشاره به این موضوع خالی از لطف نیست که روایات متعددى از اهل بیت علیهم‌السلام ‌ درباره انقلاب اسلامى و زمینه‌سازی ظهور حضرت مهدى (ع) در یمن وارد شده است که برخى از آنها صحیح‌السند هستند‌ که حتمى بودن وقوع این انقلاب را تصریح مى‌کند و آن را درفش هدایت و زمینه‌ساز قیام حضرت مهدى و یارى‌کننده آن حضرت توصیف مى‌کند و وقت آن را همزمان با خروج سفیانى در ماه رجب یعنى چند ماه قبل از ظهور حضرت مهدى (ع) معرفى مى‌کند.
اما نام رهبر آن، در روایات  معروف به “یمنى” است و روایتى نام وى را (حسن) و یا (حسین) و از نسل زیدبن على علیهم السلام یاد مى‌کند ولى این روایت از نظر متن و سند قابل بحث است.

از امام صادق (ع ) روایت شده است که فرمود: «قبل از قیام قائم وقوع ۵ علامت حتمى است: یمنى‌، سفیانى‌، صیحه آسمانى‌، کشته شدن نفس زکیه و فرو رفتن در بیابان

و نیز حضرت فرمود: «خروج سفیانى و یمنى و خراسانى در یک‌ سال و یک‌ ماه و یک‌روز و ترتیب آنها همچون رشته مهره‌ها پشت سرهم خواهد بود. پریشانى و سختى از هر سو پدید مى‌آید واى بر کسى که با آنها مخالفت و دشمنى کند، در میان درفش‌ها، هدایت‌کننده‌تر از درفش یمین وجود ندارد، چرا که درفش حق است و شما را به‌سوى صاحبتان دعوت مى‌کند؛ وقتى یمنى قیام کند فروش اسلحه به مردم حرام است و آنگاه که خروج کند به‌ سوى او بشتاب که درفش او درفش هدایت است و بر هیچ مسلمانى، سرپیچى از او جایز نیست و اگر کسى چنین کند از اهل آتش خواهد بود، زیرا که او مردم را به حق و به راه مستقیم دعوت مى‌کند.»

در حدیث دیگری از امام رضا(ع) روایت شده است که: «قبل از این امر، سفیانى و مروانى و شعیب‌بن‌صالح است پس ‍چگونه مى‌گوید این و آن»

مجلسى‌ره گوید: «یعنى چگونه محمدبن‌ ابراهیم یا دیگرى که خروج مى‌کند مى‌گوید قائم من هستم» و منظور از مروانى یاد شده در روایت، احتمال دارد که ابقع بوده و یا آنکه اصل او خراسانى باشد که از سوى نسخه برادران اشتباهى رخ داده باشد.

از امام صادق (ع ) نیز روایت شده است که فرمود: «خروج این ۳ تن، خراسانى، سفیانى و یمنى در یک‌ سال و یک‌ماه و یک‌روز اتفاق مى‌افتد و درفش یمنى از همه هدایت‌کننده‌تر است زیرا که دعوت به حق مى‌کند.»

و از هشام بن حکم نقل شده است که گفت: «چون طالب حق خروج کرد به ابوعبدالله امام صادق (ع) گفته شد: «آیا امیدوارید این شخص یمنى باشد؟ حضرت فرمود: خیر، یمنى دوستدار على است و این شخص از آن حضرت بیزارى مى‎جوید» و در همین روایت آمده است که «یمنى و سفیانى همچون ۲ اسب مسابقه هستند و هر یک مى کوشد که از دیگرى سبقت جوید.»

روایات مى‌گوید: یمنى در پى نبرد سفیانى با وى وارد عراق مى‌شود. نیروهاى یمنى و ایرانى جهت رویارویى با سفیانى وارد عمل مى‌شوند و از روایات چنین ظاهر مى‌شود که نقش نیروهاى یمن در نبرد سفیانى نقش ‍ پشتیبانى از نیروهاى ایرانى است، زیرا از لحن اخبار چنین فهمیده مى‌شود که طرف درگیر با سفیانى، مردم مشرق زمین یعنى یاران خراسانى و شعیب هستند و گویا یمنى‌ها پس از یارى رساندن به آنان به یمن بازمى‌گردند./فرشته فرهمندوالا

نوع مطلب : دین و اندیشه اسلامی، سیاست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 7 فروردین 1394
دوشنبه 3 تیر 1398 ساعت 09 و 26 دقیقه و 55 ثانیه

This is nicely put. .
generic cialis with dapoxetine generic cialis 20mg uk cialis coupons cialis for bph buy generic cialis click here to buy cialis what is cialis we recommend cialis info 5 mg cialis pharmacie en ligne cheap cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 ساعت 02 و 57 دقیقه و 39 ثانیه

Nicely put, Kudos.
overnight cialis tadalafil cialis pas cher paris look here cialis order on line cialis generico online buy cialis online buy cialis cialis cost rx cialis para comprar how to buy cialis online usa buying cialis on internet
شنبه 1 تیر 1398 ساعت 09 و 51 دقیقه و 49 ثانیه

Fantastic write ups, Kudos.
enter site very cheap cialis cialis 5 mg buy acheter cialis meilleur pri where do you buy cialis cialis en mexico precio cialis generico in farmacia how do cialis pills work cialis billig cialis 20 mg effectiveness cialis pills boards
جمعه 31 خرداد 1398 ساعت 17 و 42 دقیقه و 49 ثانیه

You suggested this terrifically.
cialis 5 effetti collaterali opinioni cialis generico discount cialis buying cialis on internet cialis 100 mg 30 tablet cialis tadalafil best generic drugs cialis cialis great britain venta cialis en espaa enter site natural cialis
جمعه 31 خرداد 1398 ساعت 02 و 09 دقیقه و 38 ثانیه

You actually expressed it adequately!
fast cialis online chinese cialis 50 mg venta cialis en espaa only now cialis 20 mg buy name brand cialis on line we use it cialis online store brand cialis generic buy cialis achat cialis en suisse cialis kamagra levitra
پنجشنبه 30 خرداد 1398 ساعت 06 و 07 دقیقه و 25 ثانیه

Amazing a lot of great facts.
we recommend cialis info cialis 200 dollar savings card generic for cialis cialis great britain the best site cialis tablets safe dosage for cialis india cialis 100mg cost sublingual cialis online buy cialis online nz free generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 ساعت 15 و 07 دقیقه و 30 ثانیه

Really many of valuable info!
we like it cialis price preis cialis 20mg schweiz cialis kamagra levitra preis cialis 20mg schweiz canadian discount cialis cialis tablets for sale cialis 100mg suppliers cialis 05 cialis 5mg billiger interactions for cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 ساعت 22 و 40 دقیقه و 40 ثانیه

Nicely put, Thanks a lot!
cialis free trial cialis online nederland cialis 10 doctissimo cost of cialis per pill costo in farmacia cialis cialis from canada cialis generico en mexico cialis cost sialis cialis canadian drugs
دوشنبه 27 خرداد 1398 ساعت 09 و 21 دقیقه و 40 ثانیه

You said it nicely.!
we recommend cheapest cialis click here take cialis cialis generico en mexico cialis patentablauf in deutschland cialis pills price each how to buy cialis online usa cialis preise schweiz cialis rezeptfrei cialis en mexico precio cialis 5 mg funziona
یکشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 05 و 17 دقیقه و 45 ثانیه

Thank you! I appreciate it!
order a sample of cialis cialis et insomni can i take cialis and ecstasy only best offers 100mg cialis cialis arginine interactio buy cialis online cheapest cialis free trial generic cialis 20mg tablets compare prices cialis uk cialis e hiv
شنبه 25 خرداد 1398 ساعت 15 و 32 دقیقه و 05 ثانیه

Wow many of fantastic information!
enter site natural cialis non 5 mg cialis generici we recommend cialis best buy cialis preise schweiz tadalafil tablets cialis patentablauf in deutschland cialis kaufen wo order generic cialis online american pharmacy cialis generic cialis at walmart
جمعه 24 خرداد 1398 ساعت 11 و 00 دقیقه و 54 ثانیه

Fantastic data. Regards!
look here cialis order on line cialis usa cost cialis 5 effetti collaterali buy cialis online legal cialis 5 mg effetti collateral cost of cialis cvs click here take cialis cheap cialis buying brand cialis online female cialis no prescription
پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 20 و 20 دقیقه و 12 ثانیه

Superb advice. Appreciate it.
cialis et insomni order a sample of cialis cialis alternative 5 mg cialis pharmacie en ligne we use it 50 mg cialis dose where to buy cialis in ontario cialis 5 effetti collaterali generic cialis review uk order generic cialis online cialis coupons
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 39 دقیقه و 29 ثانیه
ブランドコピー品通販、全て新品、高い品質、激安、送料無料。ブランド財布コピー、
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 39 دقیقه و 00 ثانیه
ルイヴィト 財布 スーパーコピー,ブランド財布コピーN級品激安通販専門店
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 38 دقیقه و 34 ثانیه
ブランドコピー専門市場、ブランドコピー 代引き
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 38 دقیقه و 07 ثانیه
ブランド時計コピー
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 37 دقیقه و 39 ثانیه
スーパーコピー時計N品激安通販店!
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 13 دقیقه و 23 ثانیه
ショップすべてのオリジナルアクセサリー(元の包装、メーカーの指示や国際保証書)が完了し、
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 ساعت 12 و 12 دقیقه و 18 ثانیه
海外最高品質スーパーコピーブランドコピーブランド専門店bagshop78.comの完璧な品質を維持するために。
جمعه 30 فروردین 1398 ساعت 21 و 06 دقیقه و 14 ثانیه
高品質激安スーパーコピーバッグ新作2018代引き品を低価でお客様に提供しております!
سه شنبه 27 فروردین 1398 ساعت 23 و 10 دقیقه و 51 ثانیه
スーパーコピーブランド最高級の製品を最高のカスタマーサービスで提供、また、品質を重視、納期も厳守、信用第一を当社
سه شنبه 27 فروردین 1398 ساعت 23 و 09 دقیقه و 59 ثانیه
高級時計を本物そっくりに作っています。スーパーコピーとは、単なる偽物にとどまらず、本物と見分けがつかない高品質の偽物というような ..
پنجشنبه 22 فروردین 1398 ساعت 00 و 43 دقیقه و 32 ثانیه

Kudos, Helpful stuff!
canada rx trust pharmacy canada reviews best canadian pharmacy online pharmacies legitimate online pharmacies of canada drugs for sale on internet drugstore online shopping reviews canadian discount pharmacies in ocala fl canadian online pharmacies reviews the best canadian online pharmacies
جمعه 16 آذر 1397 ساعت 04 و 22 دقیقه و 43 ثانیه

Incredible loads of beneficial knowledge.
pastillas cialis y alcoho order generic cialis online cialis italia gratis click here to buy cialis only best offers cialis use purchasing cialis on the internet when can i take another cialis generic cialis pro cialis lilly tadalafi weblink price cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 ساعت 09 و 03 دقیقه و 22 ثانیه

Nicely put. Many thanks!
buy cheap cialis in uk cialis generic tadalafil buy cialis prezzo al pubblico canadian cialis cialis therapie buy brand cialis cheap rezeptfrei cialis apotheke are there generic cialis cialis 5 mg no prescription cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 15 و 01 دقیقه و 27 ثانیه

Effectively voiced of course. !
cialis kaufen wo cialis generico en mexico cialis 5mg prix sublingual cialis online warnings for cialis cialis prezzo di mercato weblink price cialis rx cialis para comprar cialis 5 mg schweiz cialis price in bangalore
سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 03 و 37 دقیقه و 20 ثانیه

Regards, Loads of facts.

achat cialis en itali prices on cialis 10 mg rezeptfrei cialis apotheke viagra cialis levitra how do cialis pills work achat cialis en itali cialis in sconto tadalafil generic cialis pro canadian cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 ساعت 03 و 19 دقیقه و 00 ثانیه

Cheers! Numerous knowledge!

cialis price thailand chinese cialis 50 mg acheter du cialis a geneve cialis for sale tarif cialis france 40 mg cialis what if i take 5 mg cialis coupon printable cialis pills boards legalidad de comprar cialis callus
یکشنبه 11 آذر 1397 ساعت 14 و 43 دقیقه و 40 ثانیه

Nicely put, With thanks!
cialis 200 dollar savings card cialis 5 mg funziona estudios de cialis genricos enter site natural cialis buying brand cialis online we like it cialis soft gel cialis lowest price cialis generique 5 mg safe dosage for cialis female cialis no prescription
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کسب درآمد